Auto SHOW Dergisi, 23 Mart 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRenderBeklenen şampiyon Hamilton!

Avustralya GP’yi beklendiği üzere Mercedes takımı kazandı… Mercedes için güzel olan birinci sırayı Lewis Hamilton’un, ikinci sırayı Nico Rosberg’in alarak duble yapmasıydı.

Hamilton, takım arkadaşı Rosberg’le arasındaki farkın, yarış boyunca 1 saniyenin altına düşmemesini sağladı.

Yarışın strateji başarısıysa dördüncü sıradan yarışa başlayıp, geç pit stop stratejisiyle Williams pilotu Felipe Massa’yı geçen, Ferrari pilotu Sebastian Vettel’in oldu…

20 araçtan sadece 11’inin damalı bayrağı görmesi, Formula 1 fanatiklerini üzdü… Yıllardır Formula 1’le ilgili blogları takip eden biri olarak ilk kez, sezonun ilk yarışında bu kadar yoğun bir yazışmaya şahit oldum… Fanatiklerin büyük çoğunluğu geçiş kıtlığı yaşanan yarıştan ve motor sesi olmayan araçlardan şikâyetçi!

Van der Garde centilmenliği…

Giendo Van der Garde, Sauber takımına karşı girdiği hukuki süreci kazanmıştı. 2015 sezonunun başlamasıyla pilot ve takım maddi olarak anlaşmaya vardılar ve Van der Garde, dedikodulara göre 1,2 milyon Avro tazminat alarak Sauber’deki haklı mücadelesinden vazgeçti…

Van der Garde yaptığı açıklamada, koltuğu hak ettiği halde Sauber takım patronu Monisha Kaltenborn’un bu koltuğu kendisine vermediğinden bahsetti. Pilotun açıklamalarından çarpıcı cümleler şu şekilde:

“Kazandığım hukuk savaşında daha ısrarcı olabilirdim ki bu durumda takımın araçlarına mahkeme tarafından el konacaktı. Takım patronu tarafından Formula 1 kariyerim bitirildi. Savaşa devam etseydim Sauber’in iki pilotu Felipe Nasr ve Marcus Ericsson kariyerlerinde telafi edemeyecekleri yaralar alacaklardı. İstenmediğim yerde durmamam gerektiğine karar verdim ve Sauber’den ayrıldım!”

Hukuk da bir yere kadar; önce huzur!

Red Bull baskısı!

Avustralya’daki yarıştan sonra Red Bull pilotlarından Ricciardo altıncı olurken, Kvyat yarışa başlayamadı!

Yarış sonrası, Red Bull motor sporları danışmanı Helmut Marko basın açıklaması yaptı. Açıklamayı özetlemeden önce şunu belirteyim:

Açıklamanın özetinde, Red Bull’un Formula 1’den çekilme “tehdit”i var ama takımın 2020 sezonuna kadar Formula 1’de yarışacağına dair yönetimiyle sözleşmesi var!

Marko yaptığı açıklamada; Red Bull’un sahibi Dietrich Mateschitz’in Formula 1’den soğumaya başladığını, sezon sonunda aldıkları sonuçlara göre maliyet ve fayda değerlendirmesi yapacaklarını ve gerekirse Formula 1’den çekileceklerini, çünkü mevcut kuralların maliyetleri düşürmeye olanak vermediğini anlattı!

İyi hoş da o kadar maddi güçlük çeken takım varken, Red Bull gibi “para devi” bir gurubun tazminat ödemek pahasına da olsa bu motor spordan çıkmayla ilgili bu tarz açıklamalar yapması herkesin dilinin ucuna aynı cümleyi getiriyor:

“Gazozcudan yarışçı olmuyor işte!”