Auto SHOW Dergisi, 30 Mart 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

IMG_442655. yılında elveda Almanya!

Gözümüz aydın mı desek, yoksa beklenen son oldu mu, yoksa bu da Formula 1’in çöküşüne bir tokat daha vurdu mu?

Ha bir eksik, ha bir fazla!

Haftalardır, Almanya’nın dönüşümlü olarak Formula 1 sezonuna ev sahipliği yapan Nürburgring ve Hockenheim pistlerinin yani Almanya Grand Prix’inin takvimden çıkarılacağı konuşuluyordu. Nihayetinde de 1960 yılından beri Formula 1 araçlarının lastikleri altında ezilen Almanya, artık takvimde yok!

FIA yaptığı açıklamada “Ticari hak sahibi firma ile anlaşılamadı” demiş. Bernie Ecclestone’a para yetiştiremediler özetle!

Haftalardır ne konuşuluyordu peki basında? Almanya için Formula 1’in çok önemli olduğu ve devletin destek vereceği ve Almanya GP’nin takvimden çıkmasının mümkün olmadığı konuşulmuyor muydu!

Almanya GP’ye ev sahipliği yapan iki pistte, ömrü hayatım boyunca 3 defa yarış izledim; Türkiye GP’de de ne tesadüftür ki izlediğim yarış sayısı aynıydı!

Gelin görün ki İstanbul Park her 3 yarışta da Almanya GP’den kat kat daha boştu…

Şimdi Almanya, kültürünün ve markasının bir parçası saydığı Formula 1’e sahip çıkmamışsa; memleketimde bedava biletle bile doldurulamayan bir organizasyon için, “açgözlü Bernie Amca’ya niye 40 milyoncuğu vermedik de İstanbul Park takvimden çıktı” diye kimse hayıflanmasın!

Mercedes firması, Almanya GP’nin zararının yarısını ödemeyi teklif etmiş pazarlıklar kilitlenince ama nafile!

Sezonun “ilk” yarışı…

Tabii Fernando Alonso için ilk yarış… Yazımı kaleme aldığım anlarda Alonso’nun Malezya’da aracın kokpitinde olacağı açıklanmıştı. Siz bu satırları okurken yarış çoktan bitmiş olacak ama hepimizin de tahmin edebileceği üzere Alonso yarışı kazanamamış olacak (en azından mevcut araçta bir mucize olmazsa)…

Alonso’nun geçen haftaki açıklamasıyla; 1 ay sağlık sorunu yaşamasına neden olan kazanın rüzgâr kaynaklı olmadığı, direksiyon kilitlenmesi nedenli olduğu ortaya çıktı…

İşin kötü tarafı, araçtaki bu direksiyon kilitlenme riski ortadan kalkmadı çünkü Fernando’nun kazasına neden olan arızanın nedeni hala belli değil!

Yine “su” problemi!

Kış boyunca pilotlar, köşe yazarları, Pirelli, takım çalışanları derken tüm Formula 1 camiası ıslak zemin lastiği testlerinin yetersizliğinden yakındı durdu!

Peki, çözüm geldi mi? Hayır! Nedeni mi? Belirsiz!

Geçiş lastikleriyle ilgili de sorun var ama yağmur lastiklerindeki sorun daha büyük. Sonucun ne olduğunu geçen haftaki gibi yoğun yağmur olma ihtimali yüksek olan pistler belirleyecek. Malezya GP’yi seyredemeden köşemi yazdığım için ne kadar yağmur yağdığını bilemiyorum tabii ama Muson lastikleri yok artık günümüzde (hani şu “yoğun yağış lastiği” denilenler).

Umarım Jules Bianchi’nin geçen sene geçirdiği gibi bir kazaya tekrar şahit olmayız!