Milliyet Cadde – 2 Nisan 2015 – Mihenk Taşı Köşem…

Regnum Carya Golf & Spa Resort Yönetim Kurulu Başkanı FİKRET ÖZTÜRKCARYA GOLF

Geçtiğimiz hafta sonu, Regnum Carya Golf & Spa Resort Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk’ün davetlisi olarak Antalya’daydım. İş yoğunluğum nedeniyle aynı gün gidip tesisi gezerek geri döndüm.

Beni 3 saatlik tesis ziyareti ve toplantı için, 7 saati İstanbul Antalya arasında geçirmeye iten neydi biliyor musunuz?

Golfun sanıldığının aksine sadece zenginlere ait bir spor dalı olmadığını yazmak, yazmadan önce “Regnum Carya”da neler yapılmış olduğunu görmek…

Abartısız söylüyorum Fikret Öztürk ve bu projede yer alan, ismi bu köşeye sığmayacak ama ellerini taşın altına koymuş kişilerin her biri birer golf aşığı!

Diyeceksiniz ki “ticaret yapıyorlar, para kazanıyorlar!”

Değil efendim… Tabii ki para kazanılacak ama “Regnum Carya”ya yapılan devasa yatırımla, kat kat fazlasını kazanabilir yatırımcılar.

Golfun ülkemiz için önemi şu:

Golf oynamak için ülkemize gelen turistler, gezmek ya da başka etkinlikler için Türkiye’yi ziyaret edenlere oranla çok daha fazla döviz bırakıyorlar. Antalya’ya gelen turistlerin yarısından fazlasının da golf oynamak için geldiklerini hesaba atarsanız, yılın 12 ayı sağladığı istihdam da cabası.

 

HUZURLU ZOEHUZURLU ZOE

Geçen hafta Renault Türkiye genel müdürü İbrahim Aybar, 5 gün boyunca test sürüşü yapmam için, Renault’un yüzde 100 elektrikli otomobili ZOE’yi bana ulaştırdı.

ZOE’yi sosyal medyadan paylaştığım ilk fotoğrafta gelen yorumları okusanız, mizah dergilerine iki sayfalık malzeme çıkarırsınız.

“Kalust Ağabey şarj aletini evde unutma”lar mı desem, “ZOE’den elektrik alabildin mi”ler mi…

Kullanımı çok keyifli bir otomobil elektrikli ve otomatik vitesli ZOE. Şarjı İstanbul trafiğinde zorlamalarıma rağmen 122 km gitti bana… Tekrar şarjıysa yaklaşık 1 saat sürüyor…

ZOE’nin en keyifli yanı ne biliyor musunuz? Yüzbinlerce liralık lüks otomobillerde bulunmayan özelliklere sahip!

Mesela motor sesi olmadığı için, sizi diğer otomobiller gibi gürültüsüyle yormuyor. Benim gibi otomobil kullandığında akıllı telefonundan uzak kaldığı için bunalıma girenler, “Renault R-Link” sistemi sayesinde hava durumunu, e-postalarını, tweetlerini dinleyebiliyor ve sesli iletişim kurabiliyor ZOE’yle.

 

BAŞKAN SAHNEDEBAŞKAN SAHNEDE!

Profesyonel olarak bir tiyatroda oynadığım ve tiyatrocuların oyunlarını haber yaptırmak için sarf ettikleri çabayı bildiğim için, mümkün olduğunca kaleme alıyorum sahne sanatlarını.

27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde 7 ayrı tiyatro oyununa davetliydim ama Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar tarafından davet edildiğim “Necmiq”i seçtim o gün…

Neden mi?

Tiyatro öyle bir sevda ki, bir tiyatro oyunundan, oyuncunun para kazanması neredeyse imkânsız. Tiyatrolara destek olan belediyeler mi?

Görünürde çoğu destek; gerçekte pek azı destek, çoğu köstek!

Murat Hazinedar’ın açılış konuşmasını sahneden yaptığı tiyatro oyunu “Necmiq”i yazan ve yöneten Uğur Uludağ. Oyuncular; Hakan Bilgin ve Eylem Şenkal. Oyunda aşk da var, komedi de. Beşiktaş Belediyesi sayesinde ücretsiz izleyebileceğiniz oyunun devamı mı?

Charles Bukowski’nin dediği gibi ”Razıysanız tüm bunlara, hazırsanız ölüp ölüp dirilmeye, o halde âşık olabilirsiniz” siz de “Necmiq”e…