Auto SHOW Dergisi, 13 Nisan 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

IMG_5396Yüzde 4’lük, 3 Milyon Euro’

Lewis Hamilton “Sky Sports”a yaptığı açıklamada “İlk kez menajerim olmadan bir anlaşma yapıyorum ve 80 sayfalık sözleşme, avukatların diliyle yazılmış. O sözleşmeyi kaç kere okuduğumu tahmin edemezsiniz. İşin doğrusu bu süreç sırtımda bir yük” demiş.

İşin garip tarafı; açıklamasında “İşin yüzde 99,6’sı tamamlandı” diyen Hamilton’ın, dedikodulara göre 3 milyon Avro için pazarlık ediyor olması.

Matematikteki doğru orantıdan faydalanırsak; yüzde 0,4’lük kısım 3 milyon Avro ise, kontrat bedelinin yani kontratın yüzde 100’ünün 75 milyon Avro olması gerekiyor!

Malezya Grand Prix sonunda “Bu hafta takımımla sözleşmeyi imzalamış olacağız” açıklaması yapan pilotun bu hafta süreci tamamlayıp tamamlayamadığını göreceğiz!

Yaşlandın vallahi Bernie Amca!

Paragöz Bernie Ecclestone’un, Malezya GP sonrası açıkladığı “torba” Formula 1 iyileştirici önlemlerinden en belirgini; kadınların da seriye dahil olmasıydı.

Formula 1 web sitesi konuyu hemen, en fotojenik hanım kızımız olan Carmen Jorda’ya sormuş tabii! Hem fotoğrafları güzel, hem de aracı fena kullanmıyor ya!

Jorda da dökmüş içini “Efendim ben küçük kartingde 3’üncü olduydum, 4’üncü olan bir çocuk ağlıyordu, neden ağladığını sorduğumda ‘Ühüüü, bir kız beni geçti; ona ağlıyorum’ yanıtını verdi. Erkekler, kadınlara geçilmeyi hazmedemiyorlar diye, kadın sporcuların Formula 1 serisinde önlerini kesiyorlar!” diye…

Yahu canım ablacığım Carmen!

Formula 1’de kadın pilot yarışmasının iki durumu var; biri psikolojik, diğeri de fiziksel…

Fizikseli yazarsam ki dünya genelinde görüş bu; kadınların vücut yapıları, Formula 1 sporu için yeterince dayanıklı değil. Tabii ki dayanıklı hale getirilebilir; bunun sporu var, proteini var, “fitness”ı var, vitamini var, var oğlu var (pardon “var kızı var” olacaktı bu durumda). Var da, bir kadını bu kadar erkekleştireceksek, o zaman kadınları mı dahil etmiş oluyoruz bu spor dalına?

Hadi dediniz ki “Amma da geri kafalı çıktın Kalust! Kadın düşmanı mısın?”

Tabii ki değilim… Formula 1 her geçen gün fiziksel olarak daha az yorucu bir hal alıyor ama bence her ne olursa olsun, fiziksel olarak “normal” bir kadın için fazlasıyla zorlayıcı!

Psikolojik boyutuna geleyim ki bu sadece benim fikrim; bilmem katılır mısınız?

Trafikte iki çok usta erkeğin birbirlerinden otomobille yol almaya çalıştığı anı düşünün… İki erkekten biri çok büyük ihtimalle durur, yani çarpmaz diğer otomobile… Şimdi de bir kadınla aynı durumu yaşadığınızı düşünün ki çoğunuzun başına gelmiştir… Kadın ya yolu alır ya da çarpar; egosal olarak erkeğe karşı kesinlikle yenilmez, sonu kaza yapmak olsa bile…

Benzer psikolojinin, teker tekere Formula 1’de yaşandığını düşünsenize… Hoş geldin zincirleme F1 kazası!