Milliyet Cadde – 16 Nisan 2015 – Mihenk Taşı Köşem…

DÜZENBAZ PERISCOPE'TA!DÜZENBAZ PERISCOPE’TA!

Sosyal medyada Periscope’u kullanan herkes, Hollywood yıldızı egosuna sahip!

Canlı yayın yapılan Periscope’ta birkaç video izlerseniz “Hadi ama hayranlarım, kalplere tıklayın… Beğenin ama beni!” benzeri cümlelerin fazlasıyla kullanıldığına şahit olursunuz.

Uygulama yeni rağbet görmeye başladığı için henüz takipçi ya da beğeni satın alınamıyor. Bu nedenledir ki, Twitter’da milyonlarca takipçisi olan ünlü mü ünlülerin Periscope’taki takipçi sayıları sadece birkaç bin!

Aklı durmuyor tabii. Hemencecik, geçici de olsa çözüm üretmiş “ünlü”lerimiz. Bakmışlar ki 100 – 200 beğeniyle değirmen dönmeyecek, sosyal medya danışmanı ufaklıklardan kiralamışlar. Bu çocuklar, “ünlü” ne zaman yayını yapmaya başlasa, parmakları uyuşana kadar beğen tuşuna basıyorlar.

Video detaylarını tıklarsanız, paylaşımı birkaç yüz kişinin izlediğini ama binlerce beğeninin hep aynı kişiden geldiğini görebiliriniz…

Siz asıl takipçi satın aldıklarında görün egoları, Periscope ünlülerine yapılan yeni televizyon programlarını…

HAKİKİ AMERİKANHAKİKİ AMERİKAN

Bağdat Caddesi’nin tıkış tıkış mekânlarından birine gitmek için, iki arkadaşımla ara sokaklardaki İsPark noktalarından birine otomobilimizi park ettik.

Tam caddeye doğru yürüyoruz, arkadaşlardan biri atladı “Gelin şurada bir buçuk İskender yiyelim” diye. Daldık içeri, bir baktık mekân iskenderci değil dünya mutfağı!

Sordum servis personeline “Neden ismi ‘bibuçuk’ seçtiniz?” diye…

Kebapla bir ilgisinin olmadığını ama İstanbul’un ilk gerçek Amerikan hamburgeri yapan markanın kendileri olduğunu söyledi!

İddialı geldi bize, oturduk yedik… “bibuçuk”un Suadiye, Caddebostan, Beyoğlu ve Ataşehir olmak üzere dört şubesi var şimdilik.

Ne mi yedik?

Nachos etli (25,50 TL), acılı “bibuçuk” kanat (19,50 TL), “bibuçuk” burger (32,50 TL), tiramisu (13,00 TL).

Şöyle özetleyeyim “bibuçuk”un mutfağını… Ömrü hayatım boyunca yediğim en iyi hamburger (içindeki cheddar peyniri ve dana füme karışımı mükemmel) ve özel soslu tavuk kanatlardan biriydi! Hele kendi yapımları tiramisuları; aman aman…

Kesinlikle tavsiyemdir…

TARABYA BAHÇETARABYA BAHÇE

Arkadaşlarla, Tarabya Bayırı Caddesi üzerinde “Tarabya Bahçe” adlı bir restorana girdik. Bir hanımefendi geldi yanımıza “Kalust Bey, eşimle sizi severek takip ediyoruz. Yazacak mısınız bizi de?” diye…

“Tarabya Bahçe”nin sahibi Eda Baker Hanım’a dedim ki “Yazacaksam sevabıyla günahıyla yazarım!”

Yemekler gelince hemen belli oldu, Eda Hanım’ın meydan okumamı neden kabul ettiği… “Dünya mutfağından, üç ondan beş bundan…” deyip geçmemiş “Tarabya Bahçe” ve iddialı bir menü hazırlamış. Menü çok zengin olsa da ben size sadece kendi tabağımdan ve arkadaşlarımın tabaklarından tadına baktıklarım yazıyorum.

Tatlı ekşi karides (panko ile panelenmiş, 20 TL), dana carpaccio (25 TL), enginar salatası (22 TL), sucuklu mozarella peynirli pide (22 TL), İtalyan usulü osso buco (dana incik safranlı risotto ile, 42 TL), dondurmalı makaron (8 TL).

Yemeklerin mükemmel olduğu restorandan bir önemli not da, çoğu beş yıldızlı otelde bulamayacağınız ve yemek sonrası mutlaka denemeniz gereken bir bitki çayı menülerinin olduğu.