Auto SHOW Dergisi, 20 Nisan 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRenderPara bitti, Bernie paydos!

Bu sezon da Formula 1 seyirci sayısının azalmaya devam etmesiyle Paragöz Bernie Amca, 2 aydır kulislerde takımlarla tartıştığı 1000 Beygirlik motorlara geçilmesini tekrar gündeme getirdi.

Ecclestone açıklamasında “Çok teknoloji, daha çok seyirci demek değil. Hem takım masraflarını azaltmak, hem sponsorları korumak, hem hibrit motorlardan daha fazla gürültü çıkaran Formula 1 araçlarına geçmek için 1000 Beygirlik motorlar şart” dedi.

O kadar karmaşıklaştırılan, oluk oluk akan paraları acaba nereye harcayalım diye kural üstüne kural, kısıtlama üstüne kısıtlama getirilen Formula 1; hem seyirciler hem de sponsorlar kaçınca tekrar basitleştirilme yoluna gidiyor.

Yıllar önce 1 liraya domates satın alırdık. Biri geldi dedi ki “Bak bu domatesler daha kırmızı ve büyük, bunlar hormonlu ama 2 lira”… Biz de 2 liraya hormonlu domates yemeye başladık. Aradan birkaç yıl geçti aynı kişi geldi dedi ki “Bu hormonlu domatesi yiyorsun ama zararlı, sana organik domates vereyim onu ye ama 3 lira”… Dedik ki “Organik de ne ki? Organik dediğini zaten hormonludan önce 1 liraya satmıyor muydun sen bize!”

Yersen işte; ne satıyorlarsa alıyoruz!

Formula 1 kadın serisi tartışmaları!

Bernie Ecclestone’un sadece kadınlardan oluşan bir Formula 1 serisini desteklediği konuşulsa da, işler farklı yürüyor!

Carmen Jorda, hem Lotus’un geliştirme pilotluğunu yapıyor hem de kadın serisi fikrinin gönüllü savunuculuğunu. Jorda’ya karşı olan en önemli görüş de düne kadar Williams takımı test pilotu Susie Wolff’ündü.

22 yaşındaki Kolombiyalı F3 pilotu Tatiana Calderon, geçen hafta Susie Wolff’ü destekleyen açıklamalar yaparak Formula 1’de griddeki 20 koltuğu dolduracak sayıda kadın pilot bulmanın şimdilik imkânsız olduğunu ve erkeklerle karma bir serinin çok yakın gelecekte oluşacağına inandığını söyledi.

Calderon’un fikri kısmen doğru.

Mevcut araçlarla ve kurallarla kadın pilotlar Formula 1 serisinde yarışabilirler ama araçlarda 1000 Beygirlik motorlara geçilir ve kural kısıtlamaları azaltılırsa, işte o zaman Formula 1 kadınların fiziksel olarak dayanamayacakları bir hale gelebilir!

Cayır cayır lastikler!

Williams takım performans şefi Rob Smedley; Mercedes ve Ferrari’nin, Malezya ve Çin’deki lastik stratejileriyle ilgili açıklamalar yaptı.

Açıklamaların özeti şu… Williams takımı, motor gücü ve diğer unsurlar kadar takımın lastik stratejisinin de yarışı kazanmada önemli rol oynadığının bilincinde ama bunu özellikle yumuşak lastiklerde uygulayamıyor.

Açıklamaya en mantıklı cevap Valtteri Bottas’dan gelmiş!

Bottas, lastiklerin ısınma ve gereğinden daha hızlı aşınma nedeninin sürüş hatasından çok aracın denge ve süspansiyon sistemiyle ilgili olduğunu söylemiş!

Bahreyn ola hayrola yani!

%d blogcu bunu beğendi: