Auto SHOW Dergisi, 27 Nisan 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRenderBıktırdın ama Bernie Amca!

Almanya GP’nin Formula 1 yarış takviminden çıkarılmasından sonra, Paragöz Bernie Ecclestone aba altından değil açık açık sopa göstermeye devam ediyor.

İdam listesinde Monza var!

Ecclestone, basına yaptığı açıklamada “Diğer pistlerin yöneticileri, 2008 sezonunda Fransa’nın ve en son da Almanya’nın yaşadıklarını unutmasın ve benzer durumlarla karşılaşmasınlar” demiş.

Amaç ne? 2016 sezon sonunda anlaşması biten Monza’yı tehdit edip masaya biran önce oturtmak.

İstanbul takvimden çıkarıldığında diyorduk ya “Türkiye değil Formula 1 kaybetti!” diye…

Ne kadar komik geliyor yaşananlardan sonra İstanbul’un bir kalemde üstünün çizilmesi!

Şu bir gerçek ki Paragöz Bernie ve onun zihniyeti Formula 1’e hâkim oldukça tüm yarışlar para sorunu olmayan ülkelere kayacak. “Yok efsane pistmiş, yok kimse bu kadar yıllık pisti takvimden çıkarmaya cesaret edemezmiş” hayalleri kurmayalım artık.

Açıklamasının son cümlelerinde konuyu özetlemiş Ecclestone:

“Gelecek sene Bakü / Azerbaycan’da düzenlenecek yarışla ilgili hiçbir sorun yok. Çok güzel bir yarış olacak…”

Para var huzur var!

Lastikler değişmedi!

Geçtiğimiz hafta Pirelli; İspanya, Monako, Kanada ve Avusturya için lastik seçimlerini açıklayarak geçen yılki lastiklerin aynısını kullanacağını belirtti.

Buna göre İspanya’da sert ve orta sert; Monako, Kanada ve Avusturya’da ise yumuşak ve süper yumuşak lastikler kullanılacak.

Bu dörtlü seri için lastik seçimini değiştirmeyen Pirelli’nin, devamındaki lastik seçimlerin bir değişikliğe gitmesi şart.

“Ne kadar hız o kadar aşınma” denklemine göre mevcut lastikler geçen yıla göre daha hızlı aşınıyor çünkü!

V6 mı, V8 mi?

Bernie Ecclestone’un 1000 beygirlik V8 motorlara geçilmesiyle ilgili neredeyse kesin kararıyla ilgili ilk ciddi toplantılar takımlar arasında yapılmaya başladı.

Mercedes, Renault, Honda ve Ferrari’den çıkan ortak görüşü basına Toto Wolff açıkladı…

Wolff açıklamasında “1000 beygirlik gücü elde etmek ve Formula 1’i daha izlenebilir bir hale getirmek için bu dört takımın ortak görüşü, V6 hibrit motorlarda kalınması gerektiği. V8’lere geçiş yapmak, tüm çalışmalara baştan başlamak demek. V6’larda yapılacak birkaç düzenlemeyle 900 beygirin üzerine çıkabiliriz. İlla ‘1000 beygir istiyoruz’ deniliyorsa da yakıt akış hızını saatte ortalama 10-20 kg arttırmak yeterli olacaktır ama bu, V6’larda dayanıklılık sorununu ve dolayısı ile maliyet artışlarını da beraberinde getirecektir” dedi.

Ecclestone ertesi gün yaptığı açıklamada; 1000 beygir gücün V6’larla elde edilmesi durumunda, motor üreticilerinin çıkarttıkları maliyetlerin önemli olduğunu vurguladı.

Sonuçta amaç Formula 1 araçlarının sürüşünü zorlaştırmak ve izleyicilere daha keyifli anlar yaşatmak.

2017 ola hayrola!

%d blogcu bunu beğendi: