Auto SHOW Dergisi, 4 Mayıs 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRender“Ferrari”li sürpriz Sauber

Kaltenborn Abla yaptığı açıklamada, düşük yakıt dedikodularına en iyi cevabı 2015 sezonunun ilk dört yarışında 19 puan alarak verdiklerini söylemiş.

Haklı da; kadının hırslısı her sektörde olduğu gibi Formula 1’de de bir başka!

Monisha Kaltenborn açıklamalarında Ferrari güç üniteli Sauber’lerin geliştirilecek çok yönleri olduğunu da söylemiş. Bütçe meselesi tabii, ne de olsa Sauber’de diğer büyük takımların sahip oldukları imkânlar yok. Gelin görün ki, bu hızda ilerlemeye devam ederlerse; 22 yıl sonra 2014’te sezonu ilk kez puansız kapatmanın acısını bu sezon unutacaktır Sauber fanatikleri…

Ufaklık doğru yolda…

Efsane Formula 1 pilotu Michael Schumacher’in 16 yaşındaki oğlu Mick Schumacher, geçen Cumartesi Oschersleben’de Almanya ADAC F4 serisinde, takımı “The Van Amersfoort Racing” ile ilk zaferini kazandı.

Üç yarışı geride bırakan genç Schumacher, 27 puanla şampiyonada 5’inci sırada.

Red Bull Racing Formula 1 takımı üst düzey teknik adamı Adrian Newey’in oğlu Harrison Newey ise aynı seride 12’nci sırada.

Lotus, gerçekleri kabullenmiş!

Lotus Formula 1 takımından Federico Gastaldi, üst sıralarda olan güçlü takımların Formula 1’in kurallarını belirlediğini, diğer takımların ise bu kuralları anlamaya ve ellerinden gelen en iyi şekilde uymaya çalışmaktan başka bir seçeneği olmadığını söyledi.

2014’te, “Formula 1 Strateji Grubu”ndaki yerini Force India’ya kaptıran Lotus gerçeği kabullenmiş.

Gastaldi “Biz sadece müşteriyiz. Diplomatik konuşmuyorum. Geçen yıl ‘Grup’ta farklı şeyler söylemeye çalıştık ama hiçbir etkisi olmadı” dedi.

Hayatın altın kuralı, Formula 1 için de geçerli:

“Altını olan kuralı koyuyor!”

Rötarlı sezon 2016

2016 sezonunun 3 Nisan’da Avustralya’da başlamasının planlanmasıyla, önümüzdeki sezon yarışlar arasındaki boşluk da azalmış olacak. Melbourne’ün bu tarih değişikliği yaz saati uygulamasıyla birleşince, Avrupa’daki izleyiciler yarış için daha erken uyanmak zorunda kalacaklar.

Ne Avustralya Grand Prix CEO’su Andrew Westacott’tan ne de Formula One Management’tan henüz bu değişikliğin nedeniyle ilgili yapılmış resmi bir açıklama yok ama tahminler, sıkılaştırılan sezon sayesinde maliyetlerin düşeceği ve takımların konsantrasyonlarının artacağı yönünde…

Alternatif motorlu Formula 1

Force India takım patronu yardımcısı Bob Frenley, Bernie Ecclestone’un 1000 beygir güç üreten V8 motorlara geçilmesiyle ilgili ısrarlarıyla ilgili yeni bir alternatif teklif etti.

Frenley, V6’lardan 1000 beygir güç elde etmenin düşük bütçeli takımlar için zor olduğunu; dileyen takımın V6, dileyen takımın da V8 kullanmasına izin erilmesi gerektiğini söyledi.

Olur mu olur da kurallarla ilgili ciddi düzenlemeler yapılmazsa takımlar arasında kavga bitmez!