Auto SHOW Dergisi, 25 Mayıs 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRenderRED BULL BU SEZON “YOK”!..

Daniel Ricciardo geçen hafta, aracı RB11’in performansıyla ilgili yaptığı açıklamada “downforce” avantajının da kaybedilmesiyle, takımının bu sezon hiçbir alanda avantajının kalmadığını söyledi!

Güncellemelerle ilgili soruları da yanıtlayan Ricciardo “Geçen sezon birkaç yarışta avantaj sağlayan güncellemeleri, bu sezon kaybettik” dedi.

Renault motoru kullanan takımların durumu ortadayken, tasarıma neden önem verilmediğini anlamak gerçekten çok zor…

2016’da Red Bull ya kesenin ağzını açacak ya da Formula 1’den ayrılma planlarını uygulayacak!

Red Bull’a bir darbe de Audi’den!

Red Bull’un Formula 1’deki durumuyla ilgili takımın danışmanı Helmut Marko, motorla ilgili ümitlerini biraz da Audi’ye bağladıklarını dile getirmişti.

Audi yönetim kurulu başkanı Rupert Stadler, Auto Express’e Audi’nin seçeneklerini açık tuttuğunu söylemiş ve “Biz de Red Bull’a göz kırpıyoruz” benzeri açıklamalar yapmıştı…

Geçen hafta ne olduysa birden rüzgâr tersine döndü ve Stadler “Formula 1 takımları kendi sorunlarını kendileri çözmek zorundalar” diyerek Formula 1’e girecekleri dedikodularına noktayı koydu.

Herkesin fısıldadığını, Alonso söyledi!

Michelin ve Bridgestone’un lastik tedarikçisi oldukları dönemde lastik firmaları takımları ellerinden kaçırmamak için canla başla çalışıyorlardı…

Lastik tedarikçisinin teke indirilmesiyle ilgili fikri sorulan McLaren Formula 1 takım pilotu Fernando Alonso, diğer pilotların verdikleri suya sabuna dokunmayan cevapların aksine tek lastik tedarikçisinin işleri kötüleştirdiğini açıkça dile getirdi!

Lastik markalarının rekabetinin yarışları daha heyecanlı ve izlenebilir hale getireceğini söyleyen Alonso “2005’te tek lastik ile performans kaybı yaşamadan bir yarış mesafesi gidebiliyorduk. 2007’de tek lastik tedarikçisine geçilmesiyle performans kayıpları başladı. Lastik markalarının rekabeti, araçların performansına olumlu etki edecektir” dedi.

Strateji Grup Toplantısı kararları…

Michelin’in, 2016 sonunda sözleşmesi sona erecek Pirelli’yle ilgili rekabete hazırlandığı, artık Michelin yetkilileri tarafından da açıkça dile getiriliyor.

Fernando Alonso, Strateji Grup Toplantısı kararlarıyla ilgili “Toplantıda alınan yakıt ikmali kararının, maliyetlerin azaltılmasıyla ilgili olumlu etkisi olacağını düşünüyorum” dedi.

Formula 1 fanatiklerinin tepkilerinin de değerlendirilmesi gerektiğini belirten Alonso’yu Ecclestone’un koltuğuna mı oturtsak diye aklımızdan geçmiyor değil!

Paragöz Bernie Amca o koltukta oturdukça, Michelin’in tek lastik tedarikçisi olması ya da birden fazla lastik tedarikçisi sistemine geçilmesi hayal gibi… Bir de 2016 sonrası için Ecclestone, Pirelli’nin sözleşmesini yenilerse işte o zaman yandığımızın resmidir!