Auto SHOW Dergisi, 1 Haziran 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRender“KABAK” PİLOTLARA PATLADI!

Bernie Amca, Nürburgring ve Hockenheim pistleriyle ilgili görüşmeler olumsuz sonuçlanınca; garip açıklamalarına devam ediyor…

Formula 1 resmi internet sitesindeki Ecclestone röportajından birkaç cümleyi yazayım:

“Hamilton, İngiltere’de bir kahraman; dolayısıyla Formula 1 markası için önemli bir pilot! Sebastian Vettel’i ise insanlar yeterince tanımıyor. Rosberg’in ve Hamilton’ın reklam değerlerini kıyaslarsak, ben Hamilton fanatiğiyim çünkü Formula 1’e değer katacak bir potansiyele sahip.”

Ecclestone’ın söylediklerine Rosberg “Açıklamalar ağır oldu!” ile başlayan bir dünya açıklama yapmış. Yapmış da, dediklerinin bir önemi yok çünkü Bernie Amca Formula 1 gündemini değiştirmek için bu tarz çıkışları hep yapıyor…

Hamilton’la diğer pilotlar kıyaslandığı zaman, Formula 1’in reklam gelirinin ve seyirci sayısının artmasında Ecclestone’ın söylediklerinde doğruluk payı var ama Paragöz Bernie’nin lastik tedarikçisinin değiştirilmesine sıcak bakmamasıyla ilgili hamlesiyle bunu kıyaslarsak, pilotları konuşmaya gerek kalmaz!

Sen önce “Sosyal medya boş iş, bunları bırakın da nasıl para kazanacağımıza odaklanın” sözlerini hatırla Bernie Amca! Madem popülarite o kadar önemliydi, Google arama motoru değerlerini en fazla etkileyen sosyal medya neden boş iş dedin?

Otur Bernie; sıfır!

“Öldüren” araçlar yapalım!

18 sene öncesinde kalan, 1997 sezonu şampiyonu Jacques Villeneuve Amca da; F1 Racing ve GPDA’nın Formula 1 fanlarına sporun geleceğiyle ilgili düşüncelerinin sorulduğu yıllık anketiyle ilgili “Fanlara görüşlerinin sorulması tehlikeli” demiş!

Ecclestone ve Villeneuve ağız birliği yaptılar, bizi çıldırtmaya çalışıyorlar!

Villeneuve’ün dediğine göre Formula 1’in zaten bu günkü kan kaybetmiş haline gelmesinin asıl nedeni, fanların görüşleriyle şekillendirilmiş olması!

Peki, ne yapmak gerekiyormuş?

Yeni seyirciler kazanmayı boş verip, eldekileri mutlu etmek bunun için; dünyada sadece 10 kişinin kullanabildiği ve içinde canlı kalmayı başarabildiği araçlar tasarlamak gerekiyormuş!

Formula 1 araçları çılgın hızlarla gitmeli ve “aşırının da aşırısı” olmalıymış!

Güvenlik tedbirlerini de azaltalım olsun bitsin… Ya sabır!

Daha geniş lastikler

Mayıs ayı başında Formula 1 strateji grubu, 1992 sezonundan beri ilk defa araçların arka lastik genişliklerinin 36 cm’den 42 cm’ye çıkartılmasını planladıklarını açıklamıştı…

Red Bull pilotu Daniel Ricciardo, 2017 sezonunda geniş lastiklere geçilmesi planını desteklediğini ve iyi pilotlarla kötü pilotlar arasındaki farkın daha da açılacağını dile getirdi.

Lastik genişlediğinde hem Formula 1 araçlarının mekanik tutuşları, hem de hızları artacak.

Bu karar uygulanacaktır da, bakalım yeni lastik tedarikçisi bu işe ne diyecek…