Auto SHOW Dergisi, 8 Haziran 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRenderMÜŞTERİ “TURŞU”SU GELİYOR!

“Ne turşusu?” dediğinizi duyar gibiyim! Bernie Ecclestone, Formula 1 strateji grubu toplantılarını o kadar etkiliyor ki, toplantılardaki stratejiler, sadece para odaklı oluyor. Turşu da Paragöz Bernie Amca’nın birkaç büyük takımı daha kaybedip kuracağı “Formula 1 turşusu”!

Önce Manor Formula 1 takımı sportif direktörü Graeme Lowdon’un haklı haykırışını özetleyeyim!

Stratejisiz, strateji grubu!

Yazımın başlığı, strateji gurubunun tüm kararlarını içerse de geçtiğimiz ayın ve sezon sonuna kadar sürecek tartışmaların en önemlisi müşteri araçları… Tabii “stratejik!” olarak başka bir “parlak!” fikir ortaya atmazsa strateji grubu…

Graeme Lowdon geçen haftaki basın açıklamasında “Strateji; sorunu analiz etmek, çözümü için hedefler koymak ve hedeflerin gerçekleşmesi için yollar çizmektir. Strateji grubu ana sorunlara odaklanacağına, yakıt ikmali ve müşteri arabaları gibi küçük takımları iyice açmaza sokacak konulara odaklanıyor. Ana sorun, Formula 1’in büyümesi ve eski popülaritesini kazanmasıdır. Bunun çözümünün de, sporun içindeki herkesin dâhil olabileceği bir şey olmasını umuyorum” dedi.

“Patron” öyle istiyor!

Mayıs ayı başında Formula 1 strateji grubu toplantısından çıkan müşteri otomobili kullanılması teklifi, dört büyükler (Mercedes, Ferrari, Red Bull ve McLaren) tarafından masaya yatırıldı. Bu dört takımdan olur çıkarsa, küçük takımlar da “masa”ya dâhil edilecek ve alınan kararlar 2017 sezonu ve sonrasındaki sezonlar için kararların alınacağı Dünya Motorsporları Konseyi’ne götürülecek.

Müşteri araçlarıyla ilgili bakın Force India Formula 1 takımından Bob Fernley ne dedi…

“Müşteri aracı kullanımı, Formula 1’in temelini sarsabilir. F1’in kimyasında takımların bağımsız olması var. Son on yılda Honda, BMW, Toyota ve Renault Formula 1’den çekildi. Sadece dört güçlü takıma destek verilen bir Formula 1 olursa ve bu takımlardan biri Formula 1’i bırakırsa, ona bağımlı küçük takımlar da spordan silinir.”

Bir de olayın şu boyutu var ki, müşteri araçları kullanan takımlar, takımdan çok sadece sürüş hizmeti veren gruplara dönecek ve hayatın altın kuralı, Formula 1’in de altın kuralı olacak…

“Altın”ı olan yani aracı veren, kuralı koyacak!

Uçak pilotu mu?

Formula 1 pilotu Carlos Sainz Jr.; günümüz araçlarını kullanmak için fiziksel güce fazla ihtiyaç olmadığını, zihinsel olaraksa korkunç bir çaba gerektiğini söylemişti.

Alonso ise Formula 1 pilotlarını uçak pilotlarına benzetti ve Formula 1 pilotlarının araçları istedikleri kadar zorlayamadıklarını ve uçak pilotları gibi görevlerinin sadece bütün sistemlerin doğru çalıştığını kontrol etmek olduğunu, bunun da fazlasıyla sinir bozucu olduğunu söyledi.

Hangi birini memnun edeceksin; pilot milleti işte!