Auto SHOW Dergisi, 15 Haziran 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRenderARAP SERMAYEYE JERSEY SOSU

Arap sermayeli ülkelerle görüşülmesinin ne sakıncası var?

Tabii ki bir sakıncası yok ama bu kadar yüksek meblağlarla dönen Formula 1’de, sporun bugünlere gelmesine vesile olan pistlerden on milyon dolar gibi rakamlar için vazgeçen Paragöz Bernie Ecclestone; hiçbir maddi sıkıntı çıkarmayan Arap sermayesine yaklaşınca, takımlardan fanatiklere kadar herkesin tepkisini çekmeye başladı.

Bernie Ecclestone’un “Para peşinde koşmuyorum, bakın başka ülkelere de Formula 1 yarış takvimine girmesi için destek oluyorum” demesinin bugünlerde en önemli “fırsatı!” New Jersey sokak pisti…

Tasarımında Herman Tilke imzası taşıyan New Jersey’in yarış girişimcisi, Kanada GP hafta sonunda Bernie Amca ile görüştü!

Yarış organizatörü Leo Hindery Jr.’ın Montreal’deki toplantısı sonucunda Ecclestone “Hindery, New Jersey konusunda çok istekli. Elimizden geleni yapmaya çalışacağız” dedi.

100 milyon doları getir önce sonra elimizden geleni yaparız!

Kanada’da bayıldık!

Son Kanada Grand Prix’ini severek izleyen bir Formula 1 fanatiği olduğunu düşünmüyorum.

Montreal’deki yarış (ne kadar yarış denebilirse tabii!), pilotların gaz pedalları ve sürüş tekniklerinden çok, takımların tasarruf savaşlarıyla geçti.

Yarış boyunca sürücülere telsizden “Yakıtı koru, hızı ayarla, frenlemeye dikkat et, lastikleri koru”dan başka talimat verilmedi!

Nerede kaldı Formula 1 rekabetçiliği? Nerede kaldı tam gaz geçilen düzlükler?

Hele hele Pirelli’nin “sayesinde!” tek bir pit-stopla geçen yarış!

Red Bull Formula 1 takım şefi Christian Horner yarış sonrası dile gelip “Ya yarışları 5 tur kadar kısaltalım; ya da kısıtlı benzin ve tek pit-stop sorunu olmayan, araçları son sürat görebileceğimiz yarışlara odaklanalım” dedi.

İtiraf ediyorum Kanada Grand Prix’inin ikinci yarısını sinirlenip seyretmedim; sonra içim elvermedi de internetten izledim yarışı!

Dört gözle Bernie’nin emekliliğini bekliyoruz!

McLaren’in “burnu” kırıldı!

Kanada Grand Prix’sinde umduğu sonucu alamayan (“Ne umdu ki ne buldu!” diyeceksiniz! Haklısınız; lafın gelişi “Umduğunu bulamayan” yani…) McLaren, Avusturya GP’de aerodinamik rekabete katkıda bulunması için kısa bir burun geliştirmişti.

Gelin görün ki Jenson Button’ın da çok umutlu olduğu bu McLaren MP4-30 burunu, geçtiğimiz hafta İngiltere Cranfield’deki testlerin beşinden sınıfta kaldı!

McLaren takımından yapılan açıklamada önemli aerodinamik değişikliklerin ilk seferde çarpışma testlerini geçmesinin çok zor olduğuna ve yeni paketin kısa sürede tüm testlerden geçeceğine değinildi…

McLaren bütün sorunları çözdü bir kısa burnu kaldı zaten! Turbo sistemi güncellemeleriyle ilgili dedikodular sorulunca nedense yanıtsız bırakılıyor takım yetkilileri tarafından!

Avusturya ola hayrola!