Auto SHOW Dergisi, 22 Haziran 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

IMG_0866MICHELIN, BAŞVURUYU YAPTI!

17 Haziran 2015, FIA’ya lastik tedarikçilerinin son başvuru tarihiydi… Geçtiğimiz hafta başvuru yapan iki marka, Michelin ve Pirelli oldu… Amaç; üç yıl boyunca Formula 1 araçlarını asfaltla temas ettirmek.

Michelin Motorspor Direktörü Pascal Couasnon, ilk kez Autosport’a doğruladığı başvuru sonrası; hem Formula 1’in genel durumuyla, hem lastik eleştirileriyle, hem de kendi markasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Couasnon’un hedefinde, masadaki rakibi Pirelli’den çok Bernie Ecclestone vardı. Bernie Amca’nın açıkça Pirelli destekçisi olduğunu herkes biliyor zaten ama gelin görün ki Paragöz Ecclestone Michelin’e yanlış yerden saldırıyor.

Ecclestone yaptığı tüm Michelin karşıtı açıklamalarda, Michelin’in gereğinden daha dayaklı lastikler ürettiğinden bahsediyor. Pilotların ve takımların ortak görüşüyse Bernie’nin aksine…

Mevcut Pirelli SS yani Super Soft lastikleri ortalama 25 – 30 tur kullanılabiliyor. Michelin de benzer dayanıklılıkta lastik üretmekte hemfikir. Pirelli’nin asıl sorunu, lastiklerin birkaç tur sonra özelliklerini kaybetmesi.

Bernie Amca’ya kalırsa Pirelli devam eder ama yabancı basında konuşulan, önümüzdeki yıl iki lastik tedarikçisine geçileceği…

Duygusal motorlar…

Renault Sport genel müdürü Cyril Abiteboul; 4 yıl boyunca şampiyonluklarıyla kazandıkları vefa duygusunu, 1,5 yıl içinde elde ettikleri başarısızlıklara sayan Red Bull’la ilgili açıklama yaptı!

Abiteboul “Bazen kaçan trenin peşinden koşmak yerine durup bir sonrakini beklemek gerekir” dedi. Kaçan tren, Mercedes’in aracına binmiş şampiyonluk oluyor burada…

Şaka bir yana açıklamanın özü, Red Bull takımının olumsuz açıklamalarıyla Renault üzerinde baskı kurduğu… İki taraf da kendi cephesinden haklı ama Renault gereksiz yere Red Bull’un kahrını çekiyor!

Formula 1; Renault gibi bir markanın, bağımsız takımını yarıştıramayacağı bütçelerle dönmüyor sonuçta…

Ferrari’den 2015 çağrısı…

Ferrari başkanı Sergio Marchionne, geçen ay Formula 1 Strateji Grubu toplantısından çıkan kararlar ve Kanada GP öncesinde Paragöz Bernie Ecclestone ile yaptığı toplantı doğrultusunda “Ben, Toto Wolff, Dieter Zetsche ve Niki Lauda; yaptığımız görüşmeler sonucunda son birkaç yıldır Formula 1’deki gidişatın durması gerektiğinde karar kıldık. 2017 yılında, Strateji Grubu kararlarının tümü uygulanmalı ve bu spor tekrar eski günlerine döndürülmeli” demiş.

Formula 1 araçlarının motor devirlerinin yükseltilmesi, arka lastiklerin genişletilmesi, aerodinamik ve görsel değişikliklerle araçların daha izlenebilir hale gelmesi ne kadar katkı sağlar bilmem, Formula 1 heyecan ateşini yakmaya…

İster eleştirin, ister kızın ama en hızlı çözüm kadınların da Formula 1’e dâhil edilmesi olacaktır.