Auto SHOW Dergisi, 3 Ağustos 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRenderDEBRİYAJ DEVRİ BAŞLIYOR…

Kalkıştaki debriyaj ayarlarıyla; Britanya GP’de Williams pilotları, Mercedes pilotlarını geçmiş; Macaristan GP’de de aynı avantajı Ferrari pilotları yakalamıştı…

İki faciadan sonra Mercedes patronu Toto Wolff, bunun takım için kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi.

Son iki yılın yarışlarındaki startları gözümüzün önünden geçirirsek bu kural Sebastian Vettel’e yarayacaktır diye düşünüyorum… Konuyla ilgili en aklı başında açıklamaysa Lewis Hamilton’dan geldi.

Hamilton yaptığı açıklamada “Macaristan Grand Prix’den çok daha ilginç sonuçlar göreceğimizi biliyorum ama şunu da biliyorum ki, FIA bu kuralı eninde sonunda değiştirecek. Takımları memnun etmeyecek sonuçlar alınacaktır, daha kötüsü bu kural büyük kazalara yol açabilir. Ne olursa olsun ben kuralı destekliyorum. Yarış başlangıcı, kaderi etkileyen bir an; dolayısı ile artık başarı da başarısızlık da tamamen pilotun olacak” dedi.

Tabii Lewis’in pilotlar sıralamasındaki en yakın takipçisi olan takım arkadaşı Nico’yla arasında 21 puan var. Benim tuzum kuru, birkaç puan kaybetsem de şampiyon benim durumları…

Singapur’da pist makyajı!

Eylül’de Singapur GP’nin yapılacağı Marina Bay pistinde toplamda üç virajı etkileyen bir değişiklik yapıldı. Merak edenler Google’dan fotoğraflara bakıp geçen yıl “Anderson Bridge” olan güzergâhın artık “Fullerton Road” olduğunu ve 11’inci, 12’nci, 13’üncü virajların bu değişiklikten etkilendiğini görebilirler.

Değişikliğin proje müdürü mühendis Jonathan Giesecke’nin ve Singapur GP başındaki Colin Syn’in yaptığı açıklamalarda 13’üncü virajın 1 metre kadar genişlediği, diğer iki virajın da çok az daraldığı, geçişe daha uygun olduğu, yarışa heyecan katacağı gibi detaylar var…

Ben diğer virajları da inceledim; bu küçük değişiklik pistin karakterini ne kadar etkilemiş?

Önemsenmeyecek bir durum ama maksat basına konuşacak malzeme olsun demişler herhalde!

“Buna kim inanır? Kadir İnanır!” diyesi geliyor insanın!

Honda’da tatil yok!

Macaristan GP’de bu sezon ilk kez, McLaren pilotları Fernando Alonso ve Jenson Button’ın her ikisi de puan aldılar. McLaren’in her iki pilotunun da Avusturya GP’de güç ünitelerini kullanım limitlerini aşmaları nedeniyle aldıkları cezalardan sonra, Macaristan GP sonuçlarıyla moral bulan takımdan Honda motorsporları patronu Yasuhisa Arai motivasyon dolu açıklamalar yaptı.

Arai açıklamasında “Formula 1 yaz tatiline girmiş olabilir ama bu tatil Honda ekibi için geçerli değil. Her şey çok iyi gidiyor ve aracın performansı çok iyi, sezon Honda için yeni başlıyor. Fernando’nun yaşadığı küçük elektrik sorununun kaynağını da giderdik. Rüzgâr bizden yana ve zirveyi hedefliyoruz. Spa ve Monza için motorumuzu daha güçlü hale getireceğiz” dedi.