Auto SHOW Dergisi, 17 Ağustos 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRenderPARA PARA PARA ECCLESTONE!

Büyük resmin kenarında gördüğünüz, Bernie Ecclestone’un sağlık sorunu dedikodularıyla ilgili haber öncesinde, Ecclestone’un hafta başındaki açıklamasına değineyim.

Formula 1’de yarışmak için yeterli parayı bulamayan yetenekli sürücüler için paragöz Bernie Amca “Formula 1 takımlar bir koltukları boşaldığı zaman, ne kadar yetenekli olursa olsunlar, yeni sürücülerle çalışmak istemiyorlar. Bunun iki nedeni var… İlki, yeni sürücünün sponsorunun olmaması yani takıma para getirememesi… İkincisiyse, takımlar hem zengin hem yetenekli genç pilot arıyorlar; çünkü Formula 1 maliyetleri her geçen gün artıyor… Bu nedenle yetenekli sürücüler için GP2 takımı kurmayı planlıyoruz. Böylece gençlerin Formula 1’e geçişlerini hem maddi anlamda ve deneyim olarak kolaylaştırmayı planlıyoruz” demiş.

Ecclestone’un samimiyetine inanmasam da bu fikir gerçekten iyi ama özetle “Money talks” yani “Para konuşur” durumları…

Parasızlığın gözü kör olmasın…

Belçika Grand Prix’sinde uygulanmaya başlayacak olan yeni debriyaj kuralını daha önce yazmıştım… Özetle; debriyaj sisteminin kontrolü artık tamamen pilotlara bırakılıyor yani pit duvarından kopya yollanmayacak artık!

Pilot yeteneği açısından önemli olan bu kural, kalkıştaki kaza riskini de artırıyor tabii.

Yeni debriyaj kuralı öncesi en dezavantajlı takımsa simülatörü olmayan Sauber!

Sauber pilotu Felipe Nasr’ın, hem kendi hem de takım arkadaşı Marcus Ericsson adına yaptığı açıklamayı okudum… Üzücü bir durum tabii; diğer Formula 1 pilotları simülatörde yeni ayarları denerken, sadece Sauber takımı pilotlarının umutlarını serbest antrenmanlara bağlamaları.

Sauber’in de önümüzdeki sezon bir simülatör satın alacağı da dedikodular arasında…

“Sollama” toplantısı 18 Ağustos’ta…

2017 sezonunda; Formula 1 araçlarında yapılacak teknik ve aerodinamik iyileştirmelerle, araçların tur başına 5 saniye kadar hızlandırılması planlanıyor.

Belçika GP öncesi 18 Ağustos’ta; Strateji Grubu, Formula 1 pilotlarının yarışlardaki geçiş potansiyellerinin arttırılmasıyla ilgili fikirler üretmek için toplanacak.

2017 sezonunda izlemeyi umduğumuz heyecanlı Formula 1 yarışları öncesinde baskı, bazı kuralların 2016 sezonuna yetiştirilmesi yönünde…

Force India’dan Andrew Green’e fikrini soran Autosport’a gelen yanıtların içinde önemli bir ayrıntı var…

Green, Formula 1 araçlarının sadece ön kanat sayesinde yere basma gücünün kontrol edildiğine, dolayısı ile araç öndeki rakibine yaklaştığında, aracın sadece ön bölümünde değil tümünde yere basma güç kaybı yaşandığına dikkat çekmiş…

Her ne kadar hepimizin bildiği bir sorun olsa da ilk kez ciddi ciddi, bu soruna bir çözüm düşünülecek olması ilginç sonuçlar doğuracaktır diye düşünüyorum…