Auto SHOW Dergisi, 2 Kasım 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

IMG_9715KİM KİMİ İTTİ, KİM İTMEDİ?

ABD’deki yarış sonrasında basın karşısına çıkan Lewis Hamilton ve Nico Rosberg’in her ikisi de gergindi. Hamilton’ın yüzündeki, kariyerinin üçüncü şampiyonluğunu ilan etmiş olmasının verdiği gülümseme; Rosberg’in yarışın bitimine dokuz tur kala yaptığı hata nedeniyle, birinciliği takım arkadaşına kaptırmış olması nedeniyle yoktu!

Gerginliğin asıl nedeniyse; birinci virajda Hamilton’ın, Rosberg’i pist dışına itmesiyle yaşadıkları temastı!

Hamilton’ın açıklamalarından çıkan sonuç; yarış çizgisinin kendisine ait olduğu; pist dışına taşma nedeninin, lastiğini daha fazla yüze tutunmaya sevk etmek istemesi ve yağmur lastiğinin azizliğine uğrayarak Rosberg’in üstüne doğru aracın kaydığıydı…

Nico yarıştan sonra yaptığı açıklamada; Lewis’in her zamanki gibi agresif şekilde kendini sıkıştırdığı ve yarış çizgisinin kendisine ait olduğu yönündeydi.

Dört fanatik toplamda on bir kez aynı görüntüyü izledik. Sonuç olarak, olayda kasıt yok. Büyük ekranda temas görüntülerini izlerseniz, Hamilton’ın aracının istem dışı kaydığını görürsünüz.

Red Bull krizi devam ediyor!

Red Bull’un motor sorunu, geçtiğimiz haftanın da Formula 1 ana gündemiydi!

Bernie Ecclestone, Red Bull’dan Christian Horner, Mercedes’ten Toto Wolff ve Niki Lauda’nın yaptığı toplantı ve basın açıklamalarından çıkan son durum şu:

Red Bull, Mercedes’ten 2016 sezonu için motor tedarik edebileceğine inandığı için Renault’la ipleri kopartmış. Gelin görün ki Mercedes’le görüşmeleri ciddi bir platforma taşımamış Red Bull. Mercedes’in dediğine göre, bu ciddi platforma taşınmış olsaymış da bu talep; öncelikle Renault’un bu iş birlikteliğine onay vermesi gerekirmiş çünkü Mercedes ve Renault’un, otomotiv sektöründe birlikte yaptıkları yatırımların, bu ilişkiden zedelenmemesi gerekirmiş. Hadi diyelim Renault tamam dedi, Mercedes de Red Bull’a motor verdi ve Red Bull başarılı oldu; işte bu durumda Mercedes, Formula 1’de Red Bull’a sağladığı başarı nedeniyle, diğer sektörlerde ne gibi menfaat ilişkilerine girebileceklerini bilmek istermiş…

Özetle; Red Bull’un öyle ya da böyle Renault’la arasını düzeltecek.

Parasız günler…

Formula 1 takımları, şampiyonadan paylarına düşen paraları Şubat – Kasım aralığında aylık taksitler halinde alıyorlar. Dolayısı ile sezon sonuna yaklaşılırken, özellikle düşük bütçeli takımlar bütçelerini dengelemekte zorlanıyorlar.

2015 sezonu için daha önceden avans alan Force India, yine Bernie Ecclestone’a başvurarak 2016 sezonu gelirinden avans istedi.

İsteğe olumlu bakan Ecclestone’un, öncelikle diğer takımların yazılı onaylarını alması gerekiyor.

Bir de diğer takımlardan da avans isteyeceklerin çıkacağı konuşuluyor.

Takımları geçtim de, ana tedarikçilerin maddi olarak işleri zor!