Auto SHOW Dergisi, 9 Kasım 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

IMG_9982WOLFF HAFTASI AÇIKLAMALARI

Formula 1’de yarışan ve motor tedarikçisi olmayan (kendi motorunu üretemediği için bir tedarikçiden satın alan) takımların, sezon başına motor bütçeleri 20 milyon Euro civarında.

FIA Başkanı Jean Todt’un, Formula 1 maliyetlerini düşürmek için 20 milyonluk bu rakamı 12 milyon Euro’ya çekmeye çalışmasıyla isyan bayrağını açan Ferrari’ye, Mercedes de katıldı… Mercedes adına açıklama yapan Toto Wolff; 20 milyon Euro’da bile ciddi miktarda zarar edildiğini, motor satın alan takımların bu durumda bile memnuniyetsizliklerinin olduğunu, daha ucuza motor satmak zorunda kalırlarsa hem daha fazla zarar edeceklerini hem de motoru satın alan takımların memnuniyetsizliklerinin artacağını anlattı!

Yapılan kaba bir hesapla, Mercedes’in bir sezonda sadece motor sattığı için ettiği zarar 80 milyon Euro civarında! Diyeceksiniz ki “Motor satmanın Mercedes’in marka değerine katkısı oluyor, o zarar bu şekilde telafi ediliyor”.

Uzaktan davulun sesi dinlendiğinde, ses gayet hoş geliyor tabii ama Wolff’e göre o davul sesi 80 milyon Euro etmiyor!

Yenge bıktı mı?

Toto Wolff’ün eşi, Williams’ın test pilotu, geliştirme pilotluğunun eli hamurlu kişisi, FW35 – FW36 – FW37 araçlarının emektarı, Cuma antrenmanlarında Formula 1 aracı koltuğuna geçen ilk kadın pilot ünvanının sahibi, kimine göre kocasından torpilli, kimine göre kadınların medarı iftiharı Susie Wollf; bu sezon sonunda Formula 1’den emekli olacağını açıkladı.

Destekçisi olduğu kadar sevmeyeni de olan Susie Yenge’nin “Evinin kadını, çocuklarının anası” olarak hayatına devam edeceğini sanmayın tabii… Yeni mücadeleler için hazır olduğunu basın toplantısında dile getiren Wollf, Brezilyalı Formula 1 pilotu Felipe Massa ile “Race of Champions”a katılacak.

Pirelli, rakiplerine tur bindirecek!

Rusya’da, Pirelli ve Bernie Ecclestone; 2017 – 2019 sezonu için lastik tedarikçisi anlaşmasını imzalamış olsa da, kararın FIA tarafından resmen onaylanması gerekiyor!

FIA’nın ağır topu Jean Todt yaptığı açıklamada “Michelin’in de Pirelli’nin de lastik tedarikçisi olarak Formula 1 Motorsporları gereksinimlerini karşılayabileceklerini biliyorduk ama önemli olan işin ticari boyutu. Pirelli’yle olan anlaşmayı ‘en uygun koşullarda’ onaylayacağız” dedi.

Yukarıdaki paragrafta tırnak içerisinde yazdığım “en uygun koşullarda”, Michelin’in Pirelli ile girdiği Formula 1 savaşını neden kaybettiğinin detayı!

Pirelli yarış sorumlusu Mario Isola’nın da defalarca vurguladığı gibi Pirelli, binek otomobil lastik pazarındaki marka değerini güçlendirmek için Formula 1’deki anlaşmaya Michelin’den çok daha ılımlı ve maddi olarak da taviz vererek yaklaştı…

Bakalım Michelin; Formula 1 ringinde kaybettiği prestiji, otoyollarda kazanabilecek mi…