Auto SHOW Dergisi, 16 Kasım 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

IMG_0228HAFTANIN GÜNDEMİ “FERRARİ”

Ferrari’nin motor açıklamalarının ardından, Niki Lauda’dan Scuderia’yı destekler nitelikte bir açıklama geldi. Lauda “Bu sezon Ferrari’ye motor gücü açısından yakalanmamak için çok çaba sarf ettik ama son veriler gösteriyor ki artık böyle bir üstünlüğümüz yok. Aradaki 20 beygirlik fark da kapandı” dedi.

Motor geliştirme kuralları değişmediği sürece, Mercedes’in motoruna katacağı fazla bir şey kalmadı artık çünkü motor zaten en üst performansında çalışıyor. Ferrari de bu gücü yakaladığına göre, 2016 sezonunda diğer takımların da gelişmeleriyle daha rekabetçi bir sezon olacaktır. Tabii avantaj her zaman olduğu gibi kendi motorunu üreten takımlarda olacak!

Sergio Marchionne artık daha hırslı!

Scuderia Ferrari başkanı Sergio Marchionne’ye geçtiğimiz hafta yapılan bir röportajda Red Bull’a motor vermeleriyle ilgili bir soru sorulunca Marchionne “Red Bull’a motor vermeye hala olumlu bakıyoruz ama kendi takımımızın kullandığı motoru veremeyeceğimiz konusunda ısrarlıyız. Ferrari, 2016’da çok daha rekabetçi bir takım olacak. Amacımız Mercedes performansını yakalamak değil, Mercedes’i geçmek. Dolayısı ile kendimize rakip yaratmak gibi bir isteğimiz yok. Bu nedenle hiçbir takıma kendi kullandığımız motoru veremeyiz” dedi.

Red Bull’un ve diğer takımların sorunu da motor tedarikçilerinin kendi geliştirmelerini, sattıkları motorlara uygulamamaları ama gelin görün ki, zaten aynı motoru beklemek Pollyanna’cılıktan başka bir şey değil!

Red Bull’un yaptığı naz, Renault’a yaradı!

Autosport’un haberine göre; 2016’da Renault’la anlaşması devam edecek olan Red Bull, anlaşmayı bir yıl önce bitireceğini açıklamış olmasına rağmen iki marka arasındaki görüşmeler tekrar olumluya döndü ve Red Bull, önümüzdeki sezon da Renault motoru kullanmaya devam edecek.

Renault’un avantajı ise şu…

Renault’a bağlı olan Total ve Infinity, Red Bull’un bir sezonda Renault’a motor için ödediği paranın iki katını, sponsorluk için Red Bull’a ödüyordu. Eğer Red Bull, 2016 için Renault’la tekrar el sıkışırsa, bu iki marka Red Bull’a ödediği sponsorluk bütçesini düşürecek ve Renault bu bütçeyi motor gelişimine harcayacak. Böylece Renault 2016 sezonunda Mercedes ve Ferrari’yle daha rekabetçi olabileceği bir motor üretimi için fazladan kaynak sağlamış olacak.

Öfkeyle kalkan zararla oturur!

Kaynağın artanı Lotus’a…

Renault’un yukarıda bahsettiğim bütçesinden arta kalan pay, satın alacağı Lotus takımına aktarılacak. Banka hesapları hala dondurulmuş durumda olan ve 2014’ten bile daha zor bir sezon geçirdiklerini ifade eden Lotus, bu sezon sonunda takımlar sıralamasında altıncı sırada şampiyonayı tamamlayabilirse; hem Renault hem Lotus için 2016’ya mükemmel bir katma değer oluşacak.