Auto SHOW Dergisi, 23 Kasım 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

IMG_0547“ALTERNATİF MOTOR”A İSYAN!

Eşit güce sahip motorların kullanıldığı motorsporlarının popülaritelerini kaybettiklerinden, özellikle Formula 1 sporunun performansa ve teknolojik gelişmelere dayalı olması nedeniyle “alternatif motor”a geçilmesinin sporun ruhuna ters olduğundan bahseden Toto Wolff; motor kurallarını değiştirip takımlara yüksek bütçeli yatırımlar yaptırıldıktan sonra, tekrar kuralları değiştirerek bu yatırımların bir bakıma çöpe gitmesine neden olmanın yanlışlığından bahsetti…

Alternatif motor konusunun özüne baktığımızda ve en “sevilen” kuralların bile ömrünün en fazla üç sezon olduğunu düşündüğümüzde; üç sezonda Formula 1 takımlarının alternatif motor sistemiyle edecekleri tasarruf, Toto Wolff’ün bahsettiği ve dört ana motor tedarikçisine yaptırılan yatırımla edilecek zarardan çok daha az.

Demek ki neymiş?

Olay, takımlara eşit güçte motor sağlamak ve düşük bütçeli takımlara destek olmak değilmiş! Bernie Amca’nın yine takımlara para harcatıp sektörü kendince hareketlendirmeye çalışmasıymış!

Gitti paracıklar!

McLaren takımı 2013’te ana sponsoru Vodafone’u kaybettikten sonra ikinci darbeyi 33 yıllık sponsoru Hugo Boss’tan yemişti… Hugo Boss’un McLaren sponsorluğundan ayrılmasının ardından, takımın 30 yıllık sponsoru Tag Heuer de sponsorluktan ayrıldığını ve önümüzdeki sezon Red Bull takımına sponsor olacağını açıkladı…

McLaren yetkilileri, 30 yılda iki markanın çok başarılı işlere imza attıklarını ve Tag Heuer’e minnettarlıklarını dile getirseler de; Tag Heuer’in CEO’su Jean Claude Bivet’in, Red Bull’un markaları için çok daha uygun olduğuna karar verdiklerini söylemesi, markanın McLaren’le yaşadıkları sorunun bir göstergesi olarak algılandı.

Red Bull’un bu ortaklığı doğrulamasıyla, markanın saat sponsoru Casio’nun durumu belirsiz bir hal aldı tabii…

Lotus işi yatabilir!

Renault Formula 1’den Cyril Abiteboul, marka adına basına en çok konuşan yetkili olsa da her konuşmasında topu ya taça ya da Renault CEO’su Carlos Ghosn’a atıyor…

Abiteboul’un en son yaptığı açıklamayı okudum… Basın bülteni “Lotus kararımızı sezonun son yarışı Abu Dhabi’de açıklayacağız” diye başlıyor, “Lotus kararımız daha kesin değil” diye devam ediyor ve “Abu Dhabi’de de kararımızı açıklayamayabiliriz. Hukukçular ve mali analistler, Lotus’la ilgili en doğru kararı vermemiz için canla başla çalışıyorlar ama bu iş çok zaman alıyor” diye bitiyor.

İşin özü; Formula 1 dışında, Renault’un Nissan ortaklığıyla ilgili ileriye dönük planları; Formula 1’e Renault olarak mı, Lotus olarak mı daha sağlıklı girebilecekleri kararını engelliyor!

Ne mi fark eder?

Lotus marka algısı; hem Nissan’ın markasını etkiler, hem de Nissan’ın teknolojik olarak bu yarışın ne kadar içinde olmak istediğini.