Auto SHOW Dergisi, 30 Kasım 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

IMG_0809PAMUK GİBİ LASTİK GELİYOR!

Pirelli Motorsport Direktörü Paul Hembery açıklamasında, 2016’da her yarışta 2 – 3 pit stop stratejisine göre lastikleri geliştirmeye devam ettiklerini, önceliklerinin lastiklerin iç kısımlarını geliştirmek olduğunu ve yarış öncesi takımlara lastik testi için ellerinden gelen desteği vereceklerini açıkladı.

Ultra yumuşak lastiklerin ürün yelpazesine eklenmesinin nedeni, lastiklerin daha az aşınma gösterdiği pistlerde, Formula 1 araçlarının kayma miktarlarını dengelemek ve daha izlenebilir mücadeleler ortaya çıkmasını sağlamak.

Lastik gelişmelerinin sorulduğu Williams pilotu Valtteri Bottas; bu sezon için yapılacak bir şey kalmadığını ve önümüzdeki sezona odaklandıklarını söyledi.

Lastik kullanım açıları ve lastikleri uygun sıcaklıkta kullanmak için en fazla sorun yaşayan takımların başında gelen Williams’tan Rob Smedley; hala Mercedes ve Ferrari’yle aralarındaki farkı kapatmak için ellerinde yeterince lastik verisi bulunmadığını söyledi.

2016’da araçların daha da hızlanacaklarını, 2017’de gelecek yeni kuralları düşündüğümüzde Pirelli’nin başı bu ultra yumuşak lastiklerden çok ağrıyacaktır.

Sivilcenin ucu göründü!

Günümüz motor üreticileri “alternatif motor” konusuna cephe almışken; hafta başında AER (Advanced Engine Research Ltd.), Cosworth, Mecachrome ve Ilmor Engineering firmalarının aday üreticiler olabileceği konuşuluyordu. Cosworth ve Mecachrome’dan resmi bir açıklama henüz gelmemişken, AER ve Ilmor firmaları resmen 2017 için “alternatif motor” üreticisi olmaya aday olduklarını açıkladı.

Yukarıda adı geçen dört firma da Formula 1’in bu yeni motorunu üretebilecek güce ve teknik bilgiye sahipler lakin önce Formula 1 motor kurallarının değiştirilmesi gerekiyor.

Dananın kuyruğu da kurallarda kopuyor zaten!

FIA, Formula 1 komisyonunda bu kural değişiklikleri için gerekli oy çoğunluğunu sağlayamayacağını bildiği için elinde tek bir seçenek kalıyor… O da arka kapıdan dolaşıp kuralı Dünya Motorsporları Komisyonundan “bir şekilde!” geçirmek ve Formula 1 komisyonu üzerine baskı kurmak!

2017’de iş şova dönebilir!

Williams performans şefi Rob Smedley, “Formula 1’in bir eğlence mi yoksa bir spor mu olduğuna karar vermemiz gerekiyor” gibi çok çok ilginç bir açıklama yapmış!

Hafta sonları pistlerdeki seyirci sayısının her geçen sezon daha da azalması nedeniyle, yarış haftalarında görsel şovlar hazırlanmalıymış!

Konu şu aslında: fanlar her geçen gün F1’den kopuyor ve artık öyle bir noktaya gelindi ki, kimse gerçeği görmek istemiyor!

Gerçek ne?

Daha güçlü motorlar, daha gürültülü araçlar, daha agresif yarışlar… Alternatif ve düşük maliyetli motorlara geçildiğinde her şey daha kötü bir hal alacak! Formula 1 sezonunu panayıra çevirecekleri muhtemeldir!