Auto SHOW Dergisi, 7 Aralık 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

FullSizeRender2016 TAKVİMİ, 21 YARIŞLIK!

2016 yarış takvimine göre, Formula 1 sezonunun en kalabalık takvimini önümüzdeki sezon yaşayacağız. 17 – 19 Haziran 2016’da gerçekleşecek ve takvimin en merak edilen yarışlarından biri olan Avrupa GP ile birlikte 2016 takvimi şu şekilde olacak:

Avustralya (20 Mart), Bahreyn (3 Nisan), Çin (17 Nisan), Rusya (1 Mayıs), İspanya (15 Mayıs), Monako (29 Mayıs), Kanada (12 Haziran), Avrupa yani Bakü / Azerbaycan (19 Haziran), Avusturya (3 Temmuz), Britanya (10 Temmuz), Macaristan (24 Temmuz), Almanya (31 Temmuz), Belçika (28 Ağustos), İtalya (4 Eylül), Singapur (18 Eylül), Malezya (2 Ekim), Japonya (9 Ekim), Amerika Birleşik Devletleri (yerel yönetim maddi destek vermeyeceğini açıkladığı için kaderi henüz belli değil) (23 Ekim), Meksika (30 Ekim), Brezilya (13 Kasım), Abu Dabi (27 Kasım).

İyi olur Allah’tan, kötü olur kuldan!

2015 sezonunun son yarışını Nico Rosberg kazandı. Yarış sonrası Lewis Hamilton, son pitstop’ta süper yumuşak lastikleri tercih etmediği için pişman olduğunu söyledi.

Takımın yarış mühendisi Peter Bonnington ve Lewis Hamilton arasında son pit stop öncesinde geçen konuşmaları dinlediğimizde ortaya çıkan tabloda; lastik seçimi için Bonnington’un yumuşak lastik önerdiğini ama son kararın yine Hamilton’a bırakıldığını görüyoruz. Hamilton karar veremediği için takım yumuşak lastikleri takıyor araca.

Hamilton’ı asıl yavaşlatansa; takımın, aracın motorunda bir sorun olmadığı halde ayarları birkaç defa değiştirmiş olması. Basın açıklamasında Lewis Hamilton da bu konuya vurgu yaparken, ilk toplantıda bunun nedenini takıma soracağını ve bu değişikliklere bir anlam veremediğini söylüyor!

İnsanın aklına; takım Rosberg’e torpil mi yaptı diye de gelmiyor değil hani!

Yarış sonrasında her zamanki gibi hırsına yenilen Hamilton, konuşmasına “Emekli olana kadar Rosberg’le iyi arkadaş olmamız mümkün değil”i de eklemiş tabii…

2016’da beklenen olur da, Ferrari takımlar şampiyonluğu yarış bayrağını eline alırsa o zaman yakınlaşır herhalde Lewis ve Nico!

McLaren onayladı, Sauber yalanladı!

Abu Dabi sonrası gelen basın bültenlerinden ikisi, alt alta okunduğunda çok ilginç bir sonuç ortaya çıkıyordu.

Bültenlerin ilkinde; Sauber takım patronu Monisha Kaltenborn’a, 2017 sezonunda Honda’dan motor tedarik etmelerinin söz konusu olup olmadığı sorulduğunda “İnsanlar, dedikodulardan haber yapma peşindeler, Honda ile herhangi bir görüşmemiz olmadı” diyordu.

İkinci basın bülteninde; McLaren’in yetkili ağzı Ron Dennis, Kaltenborn’un açıklamasını doğrular nitelikte bir açıklama yaparken, McLaren ekibinden bazı yetkililerin Sauber’le Honda motoru konusunda görüştükleri yazıyordu.

“Ateş olmayan yerden duman çıkar mı” konulu basın bülteni savaşlarına hoş geldiniz!