Auto SHOW Dergisi, 21 Aralık 2015 – Formula 1 Kahini köşem…

IMG_1914RENAULT, YEMİNİNİ BOZDU…

Madem dünya genelinde ve ülkemizde bu kadar sevinç var, buyurun birkaç detay:

  • Renault Başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn, Renault’nun kendi takımıyla 2016’da Formula 1’e döneceğini açıkladı. Formula 1’de yaklaşık 40 yıllık deneyimi bulunan ve 12 kez üreticiler şampiyonluğunu elde eden Renault, Formula 1’de ikonik bir marka olarak anılıyor.
  • F1 adeta bir teknoloji vitrini ve Formula 1 sayesinde Renault, spor otomobillerinde inovasyon ve seri geliştirme çalışmalarını hızlandırıyor. Lotus ile imzalanan niyet mektubu Eylül ayında duyurduktan sonra Renault ekipleri Formula 1’e dönme olasılığını değerlendirmeye devam ettiler.
  • Carlos Ghosn “Renault’nun Formula 1 karşısında iki seçeneği vardı: ya yüzde 100 geri dönecekti ya da tamamen terk edecekti. Hedefimiz, biraz zaman alacak olmasına rağmen kazanmak,” sözleriyle Renault’nun hedeflerini açıkladı.
  • Yeni motor yönetmeliklerinin gerekli kıldığı yatırımlardan geri dönüş ve imaj açısından son derece düşük kazanımlar elde eden Renault, sadece motor tedarikçisi olarak Formula 1’de yer almanın sınırlarını deneyimlemiş oldu. Bundan dolayı da Lotus F1 takımı ile çalışmaların sonlandırılması için görüşmeler deva ediyor.
  • Renault 1977’de bu spor dalında daha sonra bir norm haline gelecek olan turbo şarjı tanıtarak şampiyonada devrim yaptı; 600’ü aşkın Grand Prix’de yer aldı ve 168 yarışta galibiyet, 12 üreticiler şampiyonluğu ve 11 sürücüler şampiyonluğu elde etti.
  • Motor sporlarının zirve noktası olan Formula 1 teknolojik ve operasyonel açıdan kusursuz olmayı gerektiriyor. Şampiyona, Renault’nun müşterileri yararına ürünlere uyguladığı teknolojik uzmanlık için bir vitrin görevi görüyor. Bu sayede Renault şampiyonada görülen ileri teknolojiler ile kendi yol otomobilleri arasında köprü kurabiliyor; özellikle de elektrikli ve hibrit araçlar açısından.

Ferrari itiraz etti!

Formula 1’deki düşük bütçeli küçük takımları rekabete dahil etmek amacıyla yapılan ve neredeyse Bernie Ecclestone ile Jean Todt’un tekelinde olan kurallardan “Bağımsız güç ünitesi”, Ferrari başkanı Sergio Marchionne’nin sabrını taşırdı!

Marchionne açıklamasında; Ferrari’nin düşük bütçeli ve sınırlamalarla dolu bir yarışta olmak istemediğini, Mercedes ve Renault takımlarının da kendileriyle aynı fikirde olduğunu, kuralların avukatlar tarafından düzenlendiğini, oysa bu kuralları belirleyenlerin mühendisler olması gerektiğini, Ferrari’nin NASCAR’a dönen bir Formula 1’de yarışmaktansa seriden çekilebileceğini belirtti…

Yukarı baksan bıyık, aşağı baksan sakal… Asıl sorun parasızlık değil; Formula 1’in gelir sıkıntısı çektiği için gideri kısmaya çalışması… Gelir sıkıntısının nedeni de her geçen gün daha sıkıcı hale getirilen kurallar!