Auto SHOW Dergisi, Ocak 2016 – Formula 1 Kahini köşem…

108_F12016’nın İlk Konusu Hamilton

Formula 1’in şampiyon pilotu Lewis Hamilton’un özel hayatı sezon içinde bile gayet renkli geçerken, sezonun bitmesiyle hızını iyice arttırdı. Televizyon kanallarındaki ünlü talk-show programlarının ve magazinin sevilen yüzü Hamilton’a eleştiriler her zamanki gibi devam ederken Andretti, Golden Helmet Ödül Töreni sonrası basına yaptığı açıklamada Lewis’i savunurken “Özel hayatını ve iş hayatını dengede tutabilen bir pilot. Pistteki performansını olumsuz etkilemediği sürece özel hayatı kimseyi ilgilendirmez” dedi.

Şimdilik Hamilton’un hızlı yaşamı Formula 1 kariyerini etkilemiyor ama 2016 yılında şampiyon olmak için her şeyi yapacak bir Ferrari ve Sebastian Vettel gerçeği var. Sıkı bir rakip çıktığında ve alınan her nefesin şampiyonluk çizgisine yaklaşmayı etkileyeceği durumda, Hamilton’un eleştirilere bakışı nasıl olur, onu da seneye göreceğiz!

 

Genç Hakkinen futbola dönüyor

Mika Hakkinen’in 15 yaşındaki oğlu Hugo Hakkinen, 2012-2013 sezonları başta olmak üzere küçük erkek çocuk karting yarışlarında başarılı sonuçlar elde etti. Babasının izinden ilerleyen Hugo, artık kartingi tamamen bıraktığını açıkladı.

Babası tarafından da desteklenen Hugo, futbol antrenmanı çıkışında basın mensuplarına; profesyonel bir futbolcu olmak için elinden geleni yapacağını ve karting yapmak istemediğini söyledi.

Birkaç gün sonra baba Hakkinen’e Hugo’nun açıklamaları sorulduğunda Mika “Şampiyon bir Formula 1 pilotu babaya sahip olması, dışarıdan bakıldığında Hugo için avantaj olarak görülebilir ama Formula 1’de kariyer yapması için bu aslında bir dezavantaj. Damon Hill’e de bunu sorarsanız, o da size aynı şeyleri anlatacaktır. Oğlumu ailece destekliyoruz ve onun başarılı bir futbolcu olması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

İstatiksel olarak değerlendirilirse; aynı yetenekteki bir sporcunun futbol kariyeri yapabilme ihtimali, Formula 1’de kariyer yapabilme ihtimalinin yaklaşık 36 katı!

 

Parti kur, oy verelim!

Lotus’un seksi geliştirme pilotu Carmen Jorda, Formula 1’de koltuk istiyor!

Lotus’un Renault’a satılmasıyla, 2016’da pistlerde olmak istediğini açıkladı Jorda… Susie Wolff’la kıyaslandığında ne kadar pilottur o konumuzun dışında ama pilot olmak için pilotluk değil Jorda’nın niyeti; amaç iyi bir malzeme bulmuşken basın değerini arttırıp para kazanmak!

 

Monza için, kanun değiştirildi

Monza’nın 2016’da Formula 1’de olabilmesi için; maddi işleri halleden ACI (İtalyan Otomobil Kulübü) ve Ecclestone arasında yapılmış bir anlaşma henüz yok. Para konusunu çözmek için ACI iç tüzük değişikliğine gitti ve siz bu satırları okurken muhtemelen bu değişiklik oylanmış olacak… Sonrası Bernie Amca’nın ruh haline kalmış!

 

Ortada bir şey yok!

Haftalar önce basında herkes; Mercedes Formula 1 takımının, Ferrari’ye geçmeyi planlayan mühendisleri Benjamin Hoyle ile ilgili, bazı gizli belgeleri ele geçirmiş olma ihtimali doğrultusunda dava açtığını konuşuyordu.

Son durum ne? Mercedes, Ferrari’den değil Hoyle’dan şüpheleniyormuş ama henüz işlenen bir suç yokmuş; dava ve şikâyet, tedbir amaçlıymış!